MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Refundacja nowego sposobu leczenia AZS już wkrótce. To nadzieja na lepszą jakość życia dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Koszty ponoszone przez pacjentów chorych na AZS są ogromne, sięgają nawet 10 tys. rocznie.
Koszty ponoszone przez pacjentów chorych na AZS są ogromne, sięgają nawet 10 tys. rocznie. Slepitssskaya/Adobe Stock
– To kolejny bardzo ważny krok dla atopowej społeczności – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, komentując opublikowany 17 października b.r. projekt listopadowej listy leków refundowanych. Znalazła się w nim długo wyczekiwana terapia skierowana do dzieci i młodzieży z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry oraz kolejny dla dorosłych pacjentów z AZS.

Spis treści

Ważny krok w leczeniu pacjentów z AZS. Od kiedy refundacja dla dzieci i młodzieży?

Do tej pory z terapii biologicznej AZS mogli bezpłatnie korzystać jedynie pacjenci dorośli. Jednak od 1 listopada b.r. dotychczasowy program lekowy zostanie rozszerzony o trzy nowe substancje czynne, a leczeniem terapią biologiczną objęci zostaną także pacjenci od 6 roku życia chorujący na ciężką postać atopowego zapalania skóry.

Czytaj także: Ceny tych leków drastycznie wzrosną. Ucierpią szczególnie pacjenci z chorobami skóry

– Pojawienie się w projekcie listopadowej listy refundacyjnej terapii przeznaczonych do leczenia dzieci i młodzieży z ciężką postacią AZS oraz nowych leków w programie lekowym pacjentów dorosłych to kolejny bardzo ważny krok dla atopowej społeczności – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

O walce Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych o refundację leczenia biologicznego dla najmłodszych pisaliśmy we wrześniu: Cierpienie i wykluczenie społeczne to codzienność setek dzieci i nastolatków z AZS

– Dziś możemy śmiało powiedzieć, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony ekspertów i pana ministra Macieja Miłkowskiego, leczenie AZS dzieci od 6 roku życia i dorosłych w Polsce prowadzone będzie na światowym poziomie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Tego również pragniemy dla najmłodszej grupy pacjentów (od 6 miesiąca życia do 5. r.ż.), która jeszcze dostępu do tych nowoczesnych terapii niema i na tym będziemy skupiać nasze działania i rozmowy z ministerstwem zdrowia – dodaje Hubert Godziątkowski.

Nowy program lekowy zakłada refundację:

  • dwóch nowych leków (baricytyniby oraz inhibitora kinaz janusowych upadacitinib) dla pacjentów dorosłych, powyżej 18 r.ż.,
  • terapii biologicznej dupilumabem oraz inhibitorem kinaz janusowych upadacitinib dla młodzieży od 12 do 17 r.ż.,
  • leczenia dupilumabem dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Czym jest AZS i jak się objawia?

Na atopowe zapalenie skóry cierpi ok. 30 proc. dzieci, z czego u 2 do 10 procent choroba nie znika z wiekiem i pozostaje na całe życie. To przewlekła dermatoza z tendencją do nawrotów, znacząco wpływająca na komfort życia pacjentów. Często prowadzi do wykluczenia społecznego i ograniczeń w codziennym życiu.

AZS objawia się przede wszystkim:

  • trudnym do opanowania i uporczywym świądem,
  • łuszczącą, pękającą skórą,
  • bolesnymi stanami zapalnymi.

Za rozwój AZS odpowiedzialne jest współdziałanie czynników genetycznych i środowiskowych z uszkodzeniami bariery naskórkowej oraz z zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego, w tym odkrytego niedawno zapalenia typu 2.

Źródło: Refundacja leczenia dzieci i młodzieży z AZS stała się faktem Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Refundacja nowego sposobu leczenia AZS już wkrótce. To nadzieja na lepszą jakość życia dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry - Strona Zdrowia

Wróć na szydlowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto