MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek przy drodze bez elementu odblaskowego może otrzymać mandat. Nawet 500 złotych!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na naszych drogach wciąż ginie za dużo ludzi. Niekiedy to, czy pieszy posiada przy sobie element odblaskowy, decyduje o jego życiu lub śmierci.
Na naszych drogach wciąż ginie za dużo ludzi. Niekiedy to, czy pieszy posiada przy sobie element odblaskowy, decyduje o jego życiu lub śmierci. Grzegorz Olkowski
Pieszy lub rowerzysta wyposażony w element odblaskowy, a najlepiej w kamizelkę, jest widoczny w światłach samochodowych ze 150 metrów. Człowiek bez takiego zabezpieczenia, tym bardziej ubrany w ciemną odzież, jest dostrzegany przez kierowcę z tak małej odległości, że na reakcję jest najczęściej za późno.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

- W ostatnią niedzielę, gdy zapadał zmierzch, nie było jeszcze całkowicie ciemno, jechałam swoim autem drogą wojewódzką numer 246. Na wysokości Płonkowa z ciemności na poboczu wyłonił się jakiś cień. Ominęłam go dosłownie w ostatnim momencie. Przeżyłam straszny stres. To był człowiek, szedł prawidłową stroną jezdni, ale ubrany był na ciemno, nie miał żadnego odblasku i nie był widoczny. Ludzie, opamiętajcie się! Czy naprawdę tak trudno jest sprawić sobie element odblaskowy? - apeluje pani Agnieszka.

Nasza rozmówczyni przypomina sobie, że wiele lat temu w tym miejscu zginął pięćdziesięciokilkuletni rowerzysta.

Od tego zależy życie człowieka

- Noszenie elementów odblaskowych lub latarki w sposób widoczny dla kierowców jest obowiązkowe po zapadnięciu zmierzchu na drogach publicznych w terenie niezabudowanym, jeśli wzdłuż niej nie poprowadzono chodnika – wyjaśnia mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Należy poruszać się lewym poboczem drogi, jak najbliżej krawędzi, tak aby widzieć nadjeżdżające pojazdy, nie mieć ich od tyłu.

Za nierespektowanie tego nakazu grozi mandat do 500 zł. Jego wysokość należy do oceny policjanta interweniującego na miejscu – jak duże zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu spowodował pieszy.

To też może Cię zainteresować

Naczelnik radzi nosić odblaski lub kamizelki odblaskowe wszystkim pieszym, także w terenie zabudowanym, bo i tam są miejsca niedoświetlone. Kierowcy często skarżą się, że wieczorami nie widzą pieszych przechodzących przez jezdnię. Bywa także, że w trudnych warunkach atmosferycznych spostrzegają ich w ostatnim momencie. Szare, deszczowe dni mają się pojawić w naszym regionie już we wtorek.

Nawet mały odblask, który można kupić za nieco ponad złotówkę, może nam uratować życie lub uchroni przed kalectwem. Za tak niską cenę nie warto stawiać na szali swojego losu.

Niezwykle ważne jest uświadamianie społeczeństwa. Do noszenia odblasków zachęcają podczas codziennej służby m.in. policjanci z Aleksandrowa Kujawskiego. W ramach akcji „Świeć Przykładem” rozdają kamizelki odblaskowe pieszym i rowerzystom. Do akcji będą przystępować kolejne komendy powiatowe.

- Od początku roku do 17 października na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 123 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich 19 osób, a 118 odniosło rany – wylicza podinsp. Adam Sobecki z tego samego wydziału KWP w Bydgoszczy. Zaznacza, iż są to wstępne dane.

Funkcjonariusz aleksandrowskiej policji wręcza kamizelkę odblaskową pieszemu. Teraz będzie znacznie bezpieczniejszy na nieoświetlonej drodze
Funkcjonariusz aleksandrowskiej policji wręcza kamizelkę odblaskową pieszemu. Teraz będzie znacznie bezpieczniejszy na nieoświetlonej drodze policja

Miliony na poprawę bezpieczeństwa

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło właśnie konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Na ten cel ma popłynąć ok. 100 mln zł z funduszy unijnych.

To też może Cię zainteresować

- W centrum naszych działań jest człowiek, a jeśli mówimy o człowieku, to ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów- powiedział w weekend premier Mateusz Morawiecki przy okazji ogłoszenia konkursu.

Drugie zadanie naboru to wprowadzenie w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej, których głównym celem będzie nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Wnioski będzie przyjmowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Człowiek przy drodze bez elementu odblaskowego może otrzymać mandat. Nawet 500 złotych! - Gazeta Pomorska

Wróć na szydlowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto