Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Wstrząsające zdjęcia z odbudowy i sprzątania miasta

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Archiwum Akt Nowych/Leonard Sempoliński
Zdjęcia z wojennej Warszawy wykonane przez Leonarda Sempolińskiego ukazują straszliwe świadectwo okrucieństwa, które spotkało polską stolicę podczas II wojny światowej. Ze względu na ich drastyczność, prezentujemy jedynie część wystawionych zbiorów, która nie przedstawia ludzkich ciał ani prac ekshumacyjnych.

Znalezione zdjęcia Leonarda Sempolińskiego

- To są zdjęcia Leonarda Sempolińskiego. Znanej postaci. Wykonywał te zdjęcia w tysiącach, a robił to w takim czasie, że zwłoki nie były jeszcze w niektórych miejscach pochowane. Ciała były pozostawione jeszcze w miejscach, w których spotkała je śmierć - wyjaśnia dyrektor Archiwum Akt Nowych, Mariusz Olczak, opowiadając o całej kolekcji, w której posiadaniu jest instytucja.

Zdjęcia te zostały przekazane przez osobę prywatną, w przeciwieństwie do zdjęć, które zostały wykonane na użytek profesjonalnych serwisów propagandowych Armii Krajowej. Wiele spośród przekazanych zdjęć przedstawia, jak Niemcy obeszli się ze szpitalem powstańczym umieszczonym w Pałacu Raczyńskich i znajdującymi się weń rannymi.

Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Wstrząsające zdjęcia z od...

Ślady niemieckiego bestialstwa

Prezentowane fotografie są zrobione już po powstaniu i po opuszczeniu miasta przez Niemców, kiedy jeszcze te ślady walk były żywe i kiedy prowadzono już pierwsze prace dokumentacyjne oraz ekshumacyjne - uzupełnia dr Adam Grzegorz Dąbrowski z Archiwum Akt Nowych.

Zdjęcia wykonane przez Leonarda Sempolińskiego ukazują szczątki brytyjskiego samolotu prowadzącego zrzuty broni dla walczącej Warszawy, który został zestrzelony przez Niemców i rozbił się na Placu Krasińskich. Fotograf zarejestrował również pozostałości transportera opancerzonego, który wybuchł 13 sierpnia 1944 roku przy ulicy Kilińskiego. To wydarzenie znane jest w polskiej historii jako "eksplozja czołgu pułapki" przy ulicy Kilińskiego.

Leonard Sempoliński - człowiek z aparatem

Leonard Sempoliński, urodzony w 1902 roku w Warszawie, był świadkiem zarówno I i II wojny światowej. Fotografować zaczął w wieku 15 lat. Poza fotografią zajmował się także malarstwem. Był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików. Eksplozję wspomnianego "czołgu pułapki" widział na własne oczy. Jedno ze zdjęć, które prezentujemy w galerii, przedstawia szczątki tego pojazdu. Dokumentację zniszczonej Warszawy prowadził od lutego 1945 roku, kiedy uzyskał na to zgodę. Dzięki niemu, mamy do dziś możliwość zobaczenia, jak wyglądała Warszawa po Powstaniu Warszawskim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto