Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz wprowadzania wózków dziecięcych do tramwajów? Tak, ale tylko niektórymi drzwiami

red
Szymon Starnawski
Czy do tramwaju nie wolno wnosić wózka dziecięcego? Takie pytanie pojawiło się w głowie naszego czytelnika, który na jednym z publicznych pojazdów szynowych zobaczył na drzwiach przekreślony wózek. Zapytaliśmy o to Zarząd Transportu Miejskiego. Dalsza część artykułu poniżej.

Zakaz wprowadzania wózków z dziećmi do tramwajów? Tak, ale tylko niektórymi drzwiami

W komunikacji miejskiej nie wolno robić wielu rzeczy. Wśród nich są głośne rozmowy przez telefon komórkowy czy spożywanie posiłków. Informuje o tym regulamin przejazdów, ale także naklejki na drzwiach wejściowych do poszczególnych pojazdów. Na tramwajach, które nie są niskopodłogowe, są także znaki informujące o zakazie wnoszenia dziecięcych wózków.

- Faktycznie, są takie oznaczenia, ale mają one bardziej charakter instruktażowy. Nie nakładają kategorycznego zakazu wprowadzania wózków do tramwajów bez niskich wejść - tłumaczy Tomasz Kubert, rzecznik prasowy ZTM.

Zobacz też: Straż Miejska w Warszawie. Najdziwniejsze interwencje 2018 roku według funkcjonariuszy

Przekreślony wózek dziecięcy znajdziemy na przednich oraz tylnych drzwiach wejściowych do tramwajów. Dlaczego? Ponieważ Zarząd Transportu Miejskiego nie rekomenduje wstawiania wózków tymi wejściami.

- Do tego służą środkowe drzwi, ponieważ one prowadzą bezpośrednio do miejsca przeznaczonego do transportu wózków w tramwajach. W pojazdach niskopodłogowych tego problemu nie ma, ponieważ miejsc na wózki jest więcej, a same wejścia są dużo wygodniejsze - dodaje Kunert.

Za wnoszenie wózków niewskazanymi drzwiami nie grozi mandat, ale motorniczy może wezwać właściciela wózka do przestawienia go w odpowiednie miejsce. To ma także znaczenie w przypadku niepożądanych zdarzeń, jak np. kolizja z innym tramwajem. Przy ewentualnym uszczerbku na zdrowiu, trudniej może być o uzyskanie zadośćuczynienia, chociaż każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.

Zobacz też:

Kiedy za darmo możemy pojechać autobusem czy tramwajem? Warszawa wprowadziła darmową komunikację miejską dla określonych osób. Poza tym bez opłat możemy jeździć w niektóre dni. Sprawdzamy, kiedy i kto może jeździć za darmo. 

Przejdź do kolejnej strony, żeby poznać przepisy na 2020 rok. Możesz też posługiwać się strzałkami na klawiaturze ------>

Bezpłatna komunikacja miejska, Warszawa 2020. Nowe przepisy....


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto