Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szydłowiec. Rozpoczęto budowę nowego gmachu Muzeum Instrumentów Ludowych. Wmurowali kamień węgielny

Piotr Stańczak
Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa Adam Struzik.
Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa Adam Struzik. Fot. mazovia.pl
Piątek, 16 lutego przeszedł do historii szydłowieckiego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tego dnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby tej instytucji przy ulicy Kąpielowej.

Piątkowa uroczystość zainaugurowała jednocześnie rok jubileuszowy obchodów 50-lecia tej zasłużonej dla kultury ludowej instytucji.

Na ludowo z marszałkiem

Wydarzenie, na które składała się część oficjalna, recital chopinowski oraz koncert kapeli regionalnej, rozpoczęło się o godzinie 13 w sali kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Potem uczestnicy, w asyście ludowej Kapeli Bursów z Guzowa, przeszli na plac budowy przy ulicy Kąpielowej 8.

Wmurowali kamień

Na miejscu został poświęcony i wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby. Zamurowano też kapsułę czasu, w której oprócz aktu erekcyjnego znalazły się fragmenty gazet ogólnopolskich i lokalnych z 16 lutego 2018 roku, monety w obiegu oraz cyfrowy nośnik, który zawiera dokumentację z przebiegu budowy.
W drugiej części uroczystości goście wysłuchali również recitalu chopinowskiego w wykonaniu Konrada Skolarskiego, wirtuoza cenionego na arenie międzynarodowej i laureata konkursów pianistycznych. Uroczystość zakończyło spotkanie w komnatach Zamku, podczas którego ponownie zabrzmiała muzyka Kapeli Bursów.

Największa inwestycja 
półwiecza

W 1968 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz ówczesnego województwa kieleckiego powołane zostało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu - jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Siedem lat później, w 1975 roku, placówka została otwarta dla zwiedzających.
Ostatnie lata pracy całego muzealnego zespołu pozwoliły przekształcić skromne muzeum o zasięgu regionalnym w nowoczesną ogólnopolską placówkę muzealną. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego - organizatora muzeum, w 2018 roku instytucja mogła rozpocząć budowę nowej siedziby. Będzie ona kosztować 8,4 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu Mazowsza. To najważniejsza inwestycja w dziejach muzeum.
- Jej realizacja pozwoli powiększyć nasze powierzchnie ekspozycyjne w zamku do około 520 metrów kwadratowych i udostępnić obecnie znajdujące się w magazynach cenne zasoby muzealne. Poprawią się warunki przechowywania zbiorów, naszej codziennej pracy, rozwiniemy swoją działalność merytoryczną - zaznacza dyrektor muzeum Aneta Oborny.

Budynek będzie nowoczesny

W nowym gmachu znajdą się między innymi: pracownie merytoryczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe, edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka, pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej. Wykonawcą inwestycji jest firma Perfect z podkieleckiej Bilczy, zaś projektantem gmachu przedsiębiorstwo Detan. Szkło, aluminium, okładzina z piaskowca szydłowieckiego sprawią, że będzie to budynek nowoczesny i ciekawie wkomponuje się w otoczenie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szydlowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto