Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe Warszawa. Przepisy, polecane trasy miejskie i podmiejskie, wypożyczanie rowerów

Maciej Rzeźniczak
Łukasz Kowalski, Polska Press
Ścieżki rowerowe. Warszawa ma sporo do zaoferowania rowerzystom. W porównaniu do innych miast, w stolicy wybudowano najdłuższą sieć ścieżek i pasów rowerowych – ponad 500 km. Co więcej, rowerowe trasy możemy pokonywać nie tylko w obrębie samej metropolii, ale również w wzdłuż dzikiej Wisły czy kierując się do jednej z podwarszawskich miejscowości. Dodając do tego rozwinięty system wypożyczania jednośladów (Veturilo, Acro Bike) miłośnicy dwóch kółek mają szeroki zakres możliwości. Nie pozostaje nic innego, jak bliżej zapoznać się z trasami, dzięki którym nie tylko poprawimy swoją kondycję, ale i, z perspektywy siodełka, odkryjemy nieco mniej znane krajobrazy Warszawy. Szczegóły w artykule poniżej.

Ścieżka rowerowa. Czym jest według prawa drogowego?

Poruszając się po ścieżkach rowerowych najczęściej nie zastanawiamy się nad ich umocowaniem w prawie drogowym – skoro istnieją, to po prostu się po nich poruszamy. Jak się okazuje, przepisy precyzyjnie określają czym jest droga przeznaczona dla rowerzystów.

W art. 2 ustawy Prawo o ruchu Drogowym określono definicję ścieżki rowerowej:

Droga dla rowerów - droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone w kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem nie może poruszać się po jezdni lub chodniku jeśli w bliskiej odległości wytyczona jest ścieżka rowerowa.

Jazda po chodniku dozwolona jest jedynie pod kilkoma warunkami: gdy rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu; podczas złych warunków atmosferycznych (np. śnieg, silny wiatr, intensywne opady deszczu); gdy występują jednocześnie trzy okoliczności – chodnik jest szeroki co najmniej na dwa metry, dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 km/h i brakuje wyznaczonej drogi dla rowerów.

Warto również pamiętać, że po ścieżce rowerowej mogą poruszać się rowery o napędzie elektrycznym. Prawo o ruchu drogowym włącza w definicję roweru również takie urządzenia, które są zasilane prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V. Dodatkowo ich znamionowa moc ciągła może osiągnąć maksymalną wartość 250 W, a moc wyjściowa pojazdu zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Ścieżki rowerowe w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?

Według raportu sporządzonego przez portal morizon.pl, w którym stolica zajęła pierwsze miejsce wśród miast przyjaznych rowerzystom, Warszawa posiada najlepiej rozwiniętą infrastrukturę rowerową w Polsce. Poruszający się na rowerach mogą tu korzystać z 535 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych (dane z roku 2017). Jak obliczono, na każdy kilometr kwadratowy przypada nieco ponad kilometr udogodnień. Drugą metropolią pod względem sumarycznej długości ścieżek rowerowych jest Wrocław – rowerzyści mają tak do dyspozycji 237 km dedykowanych dróg.

Co więcej, eksperci morizon.pl zauważyli, że choć rowerzystów w stolicy coraz więcej, w ostatnim roku odnotowano mniej wypadków z ich udziałem. W policyjnych statystykach z 2017 r. znalazło się 138 niebezpiecznych incydentów tego typu (o 10 proc. mniej niż w 2016 r.). 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców – z takim wskaźnikiem Warszawa wypada gorzej ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Pierwsze miejsce Warszawy w eksperckim rankingu to również zasługa miejskiego systemu rowerów Veturilo. Autorzy raportu porównali dane dotyczące liczby dostępnych do wypożyczenia rowerów, zagęszczenia stacji dokujących oraz cen. W każdym przypadku stolica była górą. Na jeden rower, a w sumie jest ich ponad 5 tysięcy, przypada 337 mieszkańców. Współczynnik zagęszczenia stacji w mieście plasuje się na poziomie 0,69 na km2.


Fot. Veturilo, veturilo.waw.pl

Rowery w Warszawie. Jak możemy wypożyczyć rower?

Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem na wypożyczenie roweru w stolicy jest miejski system Veturilo (w 2017 r. przy jego użyciu jednoślady wypożyczano ponad 5 milionów razy). Przy rozlokowanych w całym mieście stacjach dokujących możemy wypożyczyć: standardowy rower, tandem, rower elektryczny lub Veturilko, czyli mniejszy jednoślad przeznaczony dla dzieci. Żeby korzystać z systemu musimy założyć konto na veturilo.waw.pl oraz wpłacić pieniądze za które będziemy korzystać z przejazdów. Każde pierwsze 20 min jazdy jest darmowe. Za godzinę płacimy złotówkę. Mapa punktów, z których możemy „pobrać” rower znajduje się TUTAJ.

Drugą opcją na czasowe skorzystanie z roweru jest Acro Bike. Od Venturilo różni się przede wszystkim tym, że jednoślady nie są zamontowane w stacjach dokujących tylko stoją rozlokowane po ulicach. Po ściągnięciu aplikacji, uiszczeniu depozytu w kwocie 90 zł i doładowaniu konta, możemy skorzystać z około 500 rowerów. Same pojazdy są minimalistyczne i nie znajdziemy w nich nadmiernego osprzętowienia – nie posiadają przerzutek, a hamowanie następuje przy pomocy pedałów. Są przystosowane do pokonywania krótszych, typowo miejskich tras.

ZOBACZ TEŻ:

Ścieżki rowerowe Warszawa. Miejska mapa rowerowych tras

Gdy już zdecydujemy wybrać się na przejażdżkę rowerem – czy to własnym lub wypożyczonym – pomocna może okazać się mapa ścieżek rowerowych, którą przygotował Urząd Miasta st. Warszawy. Znajdziemy w niej nie tylko wszystkie trasy i drogi rowerowe w stolicy, ale także pasy dla rowerów, ulice z ruchem dozwolonym pod prąd czy stacje rowerów miejskich Veturilo. Dzięki niej dowiemy się też o lokalizacjach samoobsługowych stacji naprawy rowerów, stojakach na jednoślady oraz ulicach o ruchu uspokojonym. Z kolei przerywaną, fioletową linią zaznaczone zostały odcinki, które są w budowie, jak również planowane w najbliższym czasie trasy.

Mapę można znaleźć pod tym ADRESEM.

Ścieżki rowerowe Warszawa. Propozycje zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących rowerzystów

W zestawieniu przygotowanym z naszym redakcyjnym kolegą – zapalonym rowerzystą – znajdziecie propozycje ścieżek rowerowych zarówno dla profesjonalistów, miłośników kolarstwa górskiego, a także dla tych, którzy kochają jazdę rekreacyjną. Oto nasze rekomendacje:

1. Dookoła Lasu Kabackiego

Brzmi banalnie? Może trochę, ale te tereny naprawdę zachwycają i są bardzo blisko. - Na południowym i zachodnim krańcu Lasu Kabackiego można cały czas jechać single-trackiem - co jest fajne na MTB - mówi nasz kolega. Dla tych, którzy wolą mniej wyboiste i wymagające przestrzenie jest też wersja jazdy drogą.

Stopień trudności: średni

2. Wzdłuż Wisły

Najpiękniejsza z polskich rzek to także świetny pomysł na wycieczkę rowerową. Wzdłuż Wisły można wytyczyć wiele tras - krótszych, dłuższych. Mniej wzmagających i bardziej. 

Z dalszych wycieczek polecamy tę aż do Góry Kalwarii albo i Czerska. - W tej największej opcji to jest ok. 90 km tam i z powrotem. Można jechać albo po wale przeciwpowodziowym albo drogami wzdłuż - rekomenduje specjalista. 

Jeśli wolicie krótsze trasy - warto powodzić palcem po Google Maps. Możecie wybrać się m.in. do Kępy Olszewskiej, wsi Gassy (i na przykład promem na drugą stronę Wisły koło Otwocka), zobaczyć Wyspy Świderskie i w okolicach przepiękną wieś Cieciszew. 

Ciekawą wycieczką będzie pojechanie do Konstancina-Jeziorny a później do Zalesia. Stamtąd pociągiem możecie wrócić do Warszawy. 

Stopień trudności: średni

3. Bemowo

Jest to nieoficjalna, choć często odwiedzana przez miłośników "crossa" trasa. Na terenie Wojskowej Akademii Technicznej znajduje się dużo dołków, wzniesień, króciutkich zjazdów i podjazdów. Coś dobrego dla wymagających, ale też dla początkujących, bowiem różnorodność przeszkód sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Zalecamy odwiedzać nie w porze deszczowej. 

Stopień trudności: średni

4. Wawer - szlak rowerowy MTB
Pięć lat temu władze Wawra otworzyły pierwszy tego typu, stały szlak rowerowy MTB na Mazowszu. To trasa dla miłośników ostrej jazdy na dwóch kółkach, która ma w sumie prawie 27 km długości. Różnice wysokości terenu wynoszą 22 metry, więc nietrudno sobie wyobrazić, że trasa wymaga sporego doświadczenia i obfituje w trudne odcinki. Niepodważalnym jej atutem jest fakt, że prowadzi przez przepiękne lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. 

Na szlak rowerowy (na miejscu są jeszcze trzy łatwiejsze) dotrzecie Szybką Koleją Miejską.

Przebieg trasy znajdziecie pod tym linkiem: https://www.gpsies.com/map.do;jsessionid=4FD4D9ED9C3FC189689709C3B1C311A6.fe3?fileId=oswqvemiixmkuzls&referrer=trackList

Stopień trudności: trudny

5. Aleje Jerozolimskie – Lasek Bielański

To propozycja dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać poza Warszawę. Mimo tego, że trasa prowadzi tylko przez stołeczne ulice, jest dłuższa niż poprzednie – przeszło 12 kilometrów. Przejażdżka przez miasto nie musi oznaczać braku możliwości obcowania z przyrodą. Trasa rozpoczyna się na wysokości Łazienek Królewskich, skąd będziemy musieli się dostać do brzegu Wisły. Wybrzeżem rzeki dojedziemy aż do Lasku Bielańskiego. Znajduje się w nim wiele ścieżek edukacyjnych i dzikie brzegi Wisły graniczące z kilkusetletnią puszczą. Przewidywany czas pokonania trasy wynosi około 50 minut.

Stopień trudności: średni

Ścieżki rowerowe pod Warszawą. Jaką trasę wybrać, gdy chcemy uciec poza miasto?

Rower nie musi służyć tylko i wyłącznie do pokonywania trasy między domem a miejscem pracy czy szkołą. Warto od czasu do czasu zdecydować się na rekreacyjną przejażdżkę jednośladem, zwłaszcza jeśli możemy przy okazji odkryć walory krajobrazowe podwarszawskich miejscowości. Poniżej znajduje się przegląd tras rowerowych, które poprowadzą nas daleko od wielkomiejskiego zgiełku. Co więcej, część z nich jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

– Wieliszewska trasa crossowa

Jeśli chcecie poczuć się jak zawodowcy - warto wybrać się nieopodal Legionowa. Tam znajduje się Wieliszewska trasa crossowa, dostępna i bezpłatna dla wszystkich. To specjalny szlak, który wytyczono na tzw. Uroczysku Poniatów. Droga do pokonania posiada różnego rodzaju wzniesienia, dzięki czemu możecie spróbować urozmaiconego treningu. Zmienne tempo gwarantowane! Całość ma długość ok 12,5 km. 

Trasa przygotowana na rowery MTB/XC (czyli to, co nazywamy „góralami”). 

– Marysin Wawerski – Międzylesie: 8 km

Aby pokonać najkrótszą, wybraną przez nas trasę, jednośladem będzie trzeba przejechać nieco ponad 8 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Marysinie Wawerskim na wysokości ulicy Kościuszkowców i prowadzi przez Mazowiecki Park Krajobrazowy – możemy w nim napotkać między innymi łosie, sarny lub bobry, a także przez Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego – najstarszy rezerwat w Warszawie. Trasa ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody lub osobom pragnącym odetchnąć od miejskiego zgiełku. Twórcy szlaku zaplanowali jego metę na wysokości alei Dzieci Polskich – tuż za Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Przewidywany czas pokonania trasy wynosi około 35 minut. 

– Celestynowskie Rezerwaty: 11 km

Kolejna propozycja to wycieczka wokół lasów celestynowskich. Trasa nieco dłuższa od poprzedniej – ponad 11 kilometrów, co za tym idzie, możemy liczyć na większą ilość atrakcji. Trasa rozpoczyna się we wsi Celestynów, w której zobaczyć można pomnik dedykowany żołnierzom Armii Krajowej oraz piękny, zabytkowy dworek. Następnie od ulicy Kolejowej, mijając jezioro Celestyn, wjedziemy do lasów Celestynowskich. Tam znajdziemy Centrum Edukacji Leśnej oraz arboretum, łąkę kwietną, pole namiotowe i plac zabaw ze zjeżdżalnią linową. Koniec trasy może być punktem, z którego startowaliśmy. Przewidywany czas pokonania trasy to około 45 minut.

– Nadwiślański Szlak Rowerowy: 21 km

Nadwiślański Szlak Rowerowy to jeszcze dłuższa trasa (ponad 21 kilometrów) z jeszcze większym wachlarzem możliwości. Start szlaku umiejscowiony jest w miejscowości Czersk, w której znajduje się czternastowieczny Zamek Książąt Mazowieckich – obiekt z naprawdę bogatą historią. Dalej trasa prowadzi przez takie miejscowości jak Góra Kalwaria, Wólka Dworska, Dębówka, aż do Konstancina-Jeziornej. Przed metą znajduje się Zespół pałacowo-parkowy w Oborach i rezerwat "Łęgi Oborskie, a w samym Konstancinie można podziwiać zespół zabytkowych willi z początków dwudziestego wieku. Przewidywany czas pokonania szlaku to około 90 minut.

– Kampinoski Szlak Rowerowy: 40 km

Na sam koniec propozycja dla najwytrwalszych – blisko 40 kilometrowa trasa. Początek szlaku znajduje się w podwarszawskiej miejscowości Izabelin, a meta we wsi Leoncin. Cała trasa prowadzi przez tereny Kampinoskiego Parku Narodowego. Po drodze możemy zobaczyć: zakład dla osób niewidomych w Laskach, który podczas Powstania Warszawskiego pełnił rolę szpitala wojskowego, pomnik Armii Krajowej i Rezerwat Przyrody "Rybitew". W samym Leoncinie możemy podziwiać neogotycki kościół wzniesiony w 1886 roku. Przewidywany czas pokonania tej trasy wynosi około 160 minut. 

Ścieżki rowerowe Warszawa. Trasy polecane przez morizon.pl

Przy okazji opublikowania raportu miast przyjaznych rowerzystom, portal morizon.pl podzielił się również propozycjami tras rowerowych przebiegających przez Warszawę i okolice. W rekomendacjach znalazły się odcinki stricte miejskie, jak i bardziej rekreacyjne.

• Trasa przez Mazowiecki Park Krajobrazowy

Na pokonanie tej trasy należy zarezerwować około 3 godziny. Przejażdżka przez Mazowiecki Park Krajobrazowy pozwala odkryć nieco inne, bardziej dzikie oblicze Wisły oraz jej dopływu, czyli rzeki Świder. Trasa przebiega wśród malowniczych brzozowych lasków, posępnych acz urokliwych bagien oraz alejek ukrytych w samym środku lasu.

Długość trasy: 50,1 km. Przebieg:  Most Siekierkowski, szpital kardiologiczny w Aninie, Barciucha, Mazowiecki Park Krajobrazowy, Zagórze, rzeka Mienia, rzeka Świder (+ Plaża nad Świdrem), Wisła.

• Korona Warszawy

„Korona Warszawy” umożliwi nam zdobycie kilku warszawskich szczytów: Kopca Powstania Warszawskiego, Kopy Cwila, Wzgórza Trzech Szczytów, Górki Szczęśliwickiej, Kopca Moczydłowskiego i Skarpy Wiślanej. Nie jest to łatwy odcinek, choć trasa wynagradza trudy gwarantując interesujące widoki na różne części miasta. Nie mówiąc o adrenalinie podczas zjazdów ze wzniesień.


Kopa Cwila, fot. Andrzej Wiktor, Polska Press

• Trasa wokół Wisły

W przeciwieństwie do poprzedniej propozycji, ta trasa jest zdecydowanie „wygodniejsza”. Początek dwugodzinnej trasy znajduje się przy Porcie Czerniakowskim i prowadzi wzdłuż lewego brzegu Wisły. Mknąc komfortowymi ścieżkami, rzekę musimy później przekroczyć promem „Turkawka”, by później, przez Pragę, dojechać na jedną z nadwiślańskich plaż. Możemy jednak w każdej chwili dokonywać korekt w trasie, przekraczając Wisłę jednym z mijanych mostów.

Długość trasy: 35,6 km. Przebieg: Port Czerniakowski, Wybrzeże Kościuszkowskie, Centrum Nauki Kopernik, park Kazimierzowski, Zamek Królewski, Multimedialny Park Fontann, Wybrzeże Gdańskie, Boogaloo Beach Bar, Wybrzeże Gdyńskie, las Bielański, park Młociński, Łomianki (prom Turkawka), Kampinoska Dolina Wisły, Park Picassa, Port Żerański, most gen. Stefana Grota-Roweckiego, Wybrzeże Puckie, Zoo, Wybrzeże Szczecińskie, Most Łazienkowski.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto