Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Kozioł nie żyje. Kultowy lektor telewizyjny przegrał dziś rano walkę z ALS

tsz
Ten głos zna większość Polaków. Był lektorem takich filmów jak Naga Broń, Gwiezdne Wojny, czy Kapitan Ameryka. Od trzech lat zmaga się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Nieuleczalna choroba atakuje narządy oddechowe oraz mowy. Rodzina pana Janusza prosiła internautów o wsparcie finansowe w leczeniu choroby, ale pomimo dużego odzewu wśród internautów, lektor zmarł w piątek 18 stycznia 2019 r. około 10 rano.

Zobacz też:

Rok 2018 okazał się czarnym rokiem nie tylko dla polskiej muzyki. Oprócz Kory, czy Tomasza Stańko, w mijającym roku żegnaliśmy Romana Bratnego, Barbarę Wachowicz czy Romana Kłosowskiego. Oto lista osób, których już z nami nie ma, a które wspominać będziemy jeszcze przez wiele lat.Na liście umieściliśmy zarówno osoby urodzone w Warszawie, jak i te, które miały dla stolicy Polski spore zasługi. Kliknij w zdjęcie, aby przejść dalej.

Zmarli w 2018 roku. Warszawiacy, których żegnaliśmy w mijającym roku

Janusz Kozioł to polski lektor filmowy i spiker radiowy pochodzący z Warszawy. W zawodzie lektora pracował on od 1973 roku. Jego głos znaliśmy z wielu seriali, filmów i książek czytanych. Jego głos znamy m.in. z filmu Rambo 2. Przez lata przeczytał tysiące znanych produkcji. W roku 2016 zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe, nieuleczalną i szybko postępującą chorobę neurologiczną. Pan Janusz wymagał stałej opieki oraz kosztownych leków.

- Lekarze przez długi czas nie byli w stanie postawić diagnozy. Gdy usłyszałem: stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe (ALS lub SLA), nie chciałem wierzyć. Nieubłagana przewrotność losu i wyrok. Nie wiadomo, dlaczego choroba się pojawia i nie ma na nią lekarstwa. Pozostaje tylko cud - pisała w tym tygodniu w imieniu znanego lektora jego rodzina na stronie Pomagam.pl.

Dzięki wsparciu internautów udało się uzbierać kwotę ponad 100 tysięcy złotych, jednak lektor nie zdążył już z nich skorzystać. Zmarł rano w piątek 18 stycznia 2019 r.

Czym jest ALS - stwardnienie zanikowe boczne?

ALS, znana też jako choroba Lou Gehriga, to śmiertelna choroba powodująca stopniowy paraliż mięśni i postępujące trudności z mówieniem, poruszaniem się, a na koniec oddychaniem. Chory umiera przeważnie w ciągu 3 do 5 lat z powodu paraliżu mięśni oddechowych.

Pierwszymi objawami są zaniki mięśniowe dotyczące krótkich mięśni rąk, spastyczny niedowład kończyn dolnych oraz niekiedy cechy zespołu opuszkowego. W dalszym przebiegu pojawiają się zaniki kolejnych grup mięśniowych z charakterystycznymi drżeniami pęczkowymi oraz progresją objawów spastycznych. U pacjentów w toku rozwoju choroby dochodzi do powolnego, ale systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, a w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Ogólnie przyjmuje się, że ALS prowadzi do śmierci w ciągu 3–5 lat; najczęściej śmierć z powodu ALS następuje wskutek niewydolności oddechowej (paraliż mięśni oddechowych).

Poza nielicznymi przypadkami ALS nie dotyka sfery intelektualnej człowieka, przykładem może być astrofizyk Stephen Hawking, który walczył z chorobą przez ponad 50 lat, oraz amerykański gitarzysta Jason Becker, który podczas choroby wydał dwie płyty, walcząc z chorobą od dwudziestego roku życia.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto